Projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Projeksiyon cihazı seçerken dikkat edilmesi gereken 3 ana etken vardır. Bunlardan ilki projeksiyonun bizim ihtiyacımıza uygun teknik özlliklere sahip olmasıdır. İkincisi, projeksiyon cihazını alacağımız firmanın, yetkili Türkiye distribütörü garantili projeksiyon makinası satıyor olması, son olarak da tabiki iyi bir fiyat araştırması yapılarak en projeksiyona en uygun fiyatla sahip olmaktır.

İlk faktör olan projeksiyon cihazının teknik özellikleri, çok önemli bir konudur. Çünkü farklı kullanım alanları için farklı özellikler gerekmektedir. Mesela projeksiyon cihazını şirketimizde word-exel-powerpoint gibi dosyaları sunum amaçlı kullanacaksak, öncelikli özellikler projektörün çözünürlük değeri ve ışık gücüdür. Çünkü sunum sırasında detaylı grafikler ve küçük fontlu yazılar bulunabileceğinden cihazın yansıtabileceği çözünürlüğün yüksek olması gerekir. Aksi takdirde karakterler ve grafikler yeterli netlikte olmayabilir. Ayrıca "ansi lümen" dediğimiz projeksiyon ışık gücü de yeterli olmalıdırki sunumumuzu yaparken projeksiyon görüntüsü canlı olsun. Bu sayede izleyicilerin konsantrasyonu da dağılmamış olur. Yeterli ışık gücüne sahip olmayan bir projeksiyon cihazı ile sunumumuzu gerçekleştirmeye çalışırsak perdedeki görüntü sönük olacak ve izleyicinin dikkati sunumdan uzaklaşabilecektir.


Bir başka örnekte, projeksiyon cihazını evde film-maç izlemek amaçlı kullanacağımızı düşünelim. Bu durumda cihazın kontrast değeri ve çözünürlüğü öne çıkacaktır. Zaten özel ev sinema projeksiyon cihazlarına bakarsak, çok yüksek kontrast oranları ve HD / Full HD çözünürlük değerlerine sahip olduklarını görürüz. Bunun sebebi Full HD çözünürlüklü filmleri görüntüde bozulma olmadan seyredebilmek ve yüksek kontrast ile renk derinliğini artırabilmektir. Bu konudaki örnekler çoğaltılabilir. Özetle dikkat edlmesi gereken amacınıza en uygun özelliklere sahip projeksiyon cihazını seçmeye özen göstermektir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci konu projeksiyon cihazını satın alcağınız firmanın yetkili distribütör ürünü satıp satmadığıdır. Projeksiyon cihazları hassas ve karmaşık yapılı cihazlardır. Arızalı bir projektöre müdahale etmek uzmanlık gerektiren bir konu olup, yanlış müdahale projektörde daha kalıcı bir hasara sebep olabilir. Bunun yüzden satış sonrasında yaşanabilecek sorunları minimuma indirebilmek ve iyi bir hizmet alabilmek için, projeksiyon cihazınızı yetkili Türkiye distribütürünün ürünlerini satan bir firmadan temin etmeniz çok önemlidir.

Son olarak tüm alışverişlerimizde olduğu gibi, bilinçli tüketici olmanın gereğini yerine getirmeli ve iyi bir fiyat araştırması yaparak projeksiyon cihazınızı en uygun maliyetle satın almaya çalışmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder